Як уберегтися від гепатиту А – хвороби брудних рук

  • 268

Як уберегтися від гепатиту А – хвороби брудних рук

Жовтяниця, хвороба Боткіна, хвороба брудних рук – це все знайомі нам назви одного й того ж захворювання – вірусного гепатиту А.

Воно відноситься до групи кишкових інфекцій з фекально-оральним механізмом передачі з переважним ураженням печінки та протікає з інтоксікацією, в ряді випадків супроводжується жовтяницею.

Гепатит А – це антропонозне захворювання, тобто воно вражає тільки людей і передається від людини до людини.

Збудником цього захворювання є вірус, який у зовнішньому середовищі може зберігатись від декількох місяців при температурі +4 до декількох тижнів при кімнатній температурі. При кип’ятінні вірус гине за 5 хвилин, при автоклавуванні - за 20 хвилин. Вірусному гепатиту А властиве сезонне підвищення захворюваності в осінньо-зимовий період.

Джерелом інфекції є хворі з безжовтяничною інфекцією, або хворі в кінці інкубаційного та протягом усього переджовтяничного періодів, а також на початку розпалу хвороби. Найбільше епідеміологічне значення мають хворі з безжовтяничними формами хвороби.

Зараження відбувається при вживанні інфікованої води та їжі, а також контактно-побутовим шляхом. Інкубаційний період триває від 7 до 50 днів (у середньому 15 – 30 днів). Жовтяничний період виникає тоді, коли білірубін, не перероблений в печінці, потрапляє в кров і надає шкірі, склерам жовтяничний відтінок. Печінка збільшується в розмірах, болюча, з’являється темна сеча і знебарвлений кал. В цей період лабораторні дослідження підтверджують діагноз вірусного гепатиту А.

Слід пам’ятати, що гепатит А, як і будь-яку кишкову інфекцію, можна легко підчепити, якщо нехтувати елементарними правилами гігієни. Адже недарма його називають «хворобою брудних рук».

Отже, щоб уникнути зараження, необхідно:

• мити руки з милом і теплою водою щонайменше протягом 20 секунд, це особливо важливо перед приготуванням їжі та після відвідування туалету.

• вживати лише кип’ячену або бутильовану воду;

• не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання;

• добре мити овочі, фрукти, ягоди , зелень перед уживанням

Вакцинація – єдиний дієвий засіб профілактики хвороб!

Для профілактики інфікування вірусного гепатиту А існує безпечна та ефективна вакцина. Вона є рекомендованою, тобто не включеною до Національного календаря щеплень. Придбати її можна в аптеках.

Піклуйтесь про своє здоров’я та бережіть себе!

Джерело Центр громадського здоровя МОЗ України

 

Відділ державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Лубенського районного управління ГУ ДПСС в Полтавській області.

Фото без опису