ІЗ ГЛИБИНИ ВІКІВ

 

Більшість хуторів, сіл Оржиччини з’явилося в XV – XVIII століттях на обжитих місцях, які через різні природні катаклізми, історичні події запустіли. Про це свідчать численні кургани, могильники, жертовники, рештки городищ, а також предмети, що їх час від часу знаходять краєзнавці, місцеві жителі Великоселецького, Золотух, Лазірок, Лукім’я, Маяківки, Оржиці тощо.

Через те, що масштабні археологічні розкопки в краї не проводилися, більш-меш точних даних про перших поселенців не існує. Учений В.Ляскоронський, мовлячи, що на території Полтавської губернії, передовсім у «дюнних прирічкових пісках», знайдено чимало предметів «періодів кам’яного, бронзового й наступних віків».

Також у краї виявлено рештки життєдіяльності людей доби неоліту. Поблизу Оржиці знайдено крем’яний скребок, що дав підставу Л.Ліхіній і Б.Лісничому стверджувати про його заселення в 4 тисячолітті до н.е. Наприкінці ХХ століття археологи розкопали Лукімське поселення давнього часу, в якому обстежили «наземні житла і вогнища зі скупченням кераміки, крем’яних виробів та господарськими ямами».

У селах, розташованих поблизу річки Оржиця, час від часу знаходять предмети, речі, що свідчать про перебування тут людей і в добу раннього заліза. Скіфська держава підкорила дніпровсько-дністровські землеробські та скотарські племена, зокрема й ті, що мешкали на Посуллі. Окремі предмети того часу, переважно бронзові тригранні наконечники скіфських стріл, місцеві мешканці знаходять у Лукім’ї, Великоселецькому, Онішках тощо.

На території Оржиччини виявлено чимало речових підтверджень життєдіяльності слов’янських племен (від І століття), а також праукраїнців часів Київської Русі (VIXIII століття).

Наш край, його природу, побут жителів всередині XVII століття описав французький інженер Гійом Левассер де Боплан у своїй роботі «Опис України, кількох провінцій Королівства Польського, що тягнуться від кордонів Московії до границь Трансильванії разом з їхніми звичаями, способом життя і ведення воєн, сіра де Боплана в Руані, у Жана Кайуе, при королівському дворі», а також ним нанесено на Генеральну карту України населені пункти, які існували на той час на території Оржиччини.

Нижче Ви можете ознайомитися із короткими історіями наших населених пунктів, їх витоками, засновниками, основними історичними подіями і просто цікавими фактами, які відображають характерні особливості розвитку нашої Оржиччини.

 

Інформація взята із довідкових матеріалів місцевого друкованого видання «Оржицькі вісті», а також частово із книги Володимира Подриги «Остапівка – Маяківка: історія та сучасність» та на офіційному вебсайті Департаменту культури і туризму Полтавської ОДА.

 

Фото без опису

Населені пункти Оржиччини на Генеральній карті України французького інженера Гійома Левассера де Боплана

 

ІСТОРИЧНІ НАРИСИ НАСЕЛЕНИХ ПУНКТІВ ГРОМАДИ