ПЕРІОД ПОЧАТКУ ЛЬОДОХОДУ ТА ПАВОДКІВ - ЯК УНИКНУТИ ХАРЧОВИХ ОТРУЄНЬ ТА КИШКОВИХ ІНФЕКЦІЙ

  • 240

Фото без опису

Поступово погода теплішає, тануть останні сніги і загроза можливого підтоплення житлових будинків чи інших об'єктів стає більш реальною. В умовах пропуску льодоходу, весняної повені, паводків можливі підтоплення жилих помешкань, сільськогосподарських угідь, гноєсховищ, сміттєзвалищ, очисних споруд та інших потенційно небезпечних або епідемічно значимих об’єктів (джерела водопостачання, колодязі, місця відпочинку тощо). Потоки води сприяють поширенню бактерій та вірусів, патогенних для людини, а також хімічних речовин з полів, що оброблялися отрутохімікатами та сміттєзвалищ. Підтоплені райони населених пунктів – ідеальні місця для розмноження та поширення збудників, носіїв захворювань, в першу чергу через воду та грунти. У зв’язку з цим зростає ризик виникнення спалахів інфекційних хвороб.

З метою недопущення випадків гострих кишкових інфекцій, отруєнь та мінімізації їх наслідків під час пропуску льодоходу, повені та паводків, Держпродспоживслужба в Кіровоградській області рекомендує дотримуватися наступних рекомендацій:

Аби уникнути підтоплення на власному подвір'ї, необхідно своєчасно розчищати його від снігових заметів та поступово виносити сніг за межі двору.

Слідкувати за наповненням вигрібних ям, сміттєзбиральних майданчиків (у приватних оселях, установах, закладах, на підприємствах). Обстежити стан джерела водозабезпечення об'єкта або власний колодязь щодо його пошкоджень за період зими.

У разі підтоплення підвальних, житлових чи виробничих приміщень терміново інформуйте органи місцевого самоврядування.

Не використовуйте для питних потреб воду з відкритих водойм, а також підтоплених криниць, каптажів, інших джерел, які можуть бути забруднені хвороботворними мікроорганізмами, зокрема збудниками туберкульозу, лептоспірозу, черевного тифу, сибірки, вірусних гепатитів, яйцями та личинками гельмінтів, цистами лямблій, дизентерійних амеб та іншого, хімічними речовинами.

У випадку підтоплення чи забруднення джерел водопостачання звертайтесь до органів місцевого самоврядування щодо забезпечення питною водою гарантованої якості з альтернативних джерел. Адже відповідно до статті 18 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» органи місцевого самоврядування зобов’язані забезпечити жителів міст та інших населених пунктів питною водою, кількість та якість якої повинні відповідати вимогам санітарних норм.

Не слід вживати продукти, консервацію, які були підтоплені водою під час повені, забруднені, з пошкодженою упаковкою тощо.

Обов’язково дотримуйтесь технології обробки та температурних режимів приготування страв. Ретельно промийте продукти питною водою, а якщо їх споживатимуть діти – обдайте окропом. Використовуйте тільки кип’ячену воду.

Дотримуйтесь правил особистої гігієни та слідкуйте, щоб їх дотримувалися діти.

Після сходу води з ґрунту необхідно:

провести рекультивацію земель - очистити поверхню ґрунту від сторонніх предметів (гілля, сміття тощо), перекопати городи і присадибні ділянки на глибину 20-25 см;

індивідуальні вигреби та вбиральні (туалети) у разі переповнення водою спорожнити за допомогою асенізаційної машини та продезінфікувати хлорним вапном або іншим дезінфекційним засобом, призначеним для цього;

колодязі звільнити від нанесеного бруду, очистити, спорожнити та продезінфікувати в них воду за допомогою хлоровмісних препаратів;

провести дератизацію в приватних оселях та місцях можливого скупчення гризунів;

підвали, житлові приміщення розчистити, просушити та обробити дезінфекційними та протигрибковими засобами. Домашній посуд продезінфікувати. Подвір’я очистити від бруду.

У разі появи ознак інфекційних захворювань (підвищення температури тіла, лихоманка, запаморочення, головний біль, болі у животі, нудота, пронос, нежить, кашель, пожовтіння шкіри, слизових оболонок очей, висипи на тілі, поява гнійників тощо) терміново звертайтеся за медичною допомогою, не займайтесь самолікуванням.

Пам’ятайте, що зберегти здоров’я допоможуть прості, своєчасні, але дієві санітарно-гігієнічні заходи!

Відділ державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Лубенського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області