Перспективи формування спроможної мережі закладів загальної середньої освіти громади та її утримання

  • 22

Перспективи формування спроможної мережі закладів загальної середньої освіти громади та її утримання

На розширеній апаратній нараді в селищній раді за участі керівників установ та організацій, структурних підрозділів виконавчого комітету, старостів, що відбулася у понеділок, 05 травня, у черговий раз до відома громадськості була доведена інформація про перспективи формування спроможної мережі закладів загальної середньої освіти громади та її утримання. Начальник відділу освіти виконавчого комітету селищної ради Наталія Стасенко у своєму виступі окреслила складну ситуацію, яка склалася через низку об’єктивних причин, як-то низька наповнюваність шкіл та внесення змін до чинного законодавства, за яким за рахунок державної субвенції не здійснюється фінансування закладів загальної середньої освіти (крім початкової школи) кількість учнів у яких становить з 01.09.2025 року менше 45 осіб, з 01.09.2026 року –менше 60 осіб. У 2024-2025 навчальному році в громаді функціонує 12 закладів загальної середньої освіти. Із них 3 заклади надають повну загальну середню освіту, 9 –базову – це гімназії. Наповнюваність до 50 осіб мають три гімназії: Круподеринська- 47, Яблунівська-42, Тарасенківська- 50; до 60 осіб дві – Лукімська -58, Чутівська- 59, до 65 осіб дві – Плехівська- 64, Савинська- 62. Аналіз демографічної ситуації в громаді вказує на те, що наповнюваність закладів освіти з кожним роком буде зменшуватися і на початок 2026-2027 навчального року 8 закладів (всі вище перераховані) матимуть наповнюваність менше 60 осіб. Тобто «в зону ризику» з 01.09.2025 року потрапляють Яблунівська, Круподеринська гімназії, з 01.09.2026 року ще 5-6 шкіл, які матимуть наповнюваність менше 60 осіб. Це означає, що видатки з утримання цих закладів повністю (зокрема заробітна плата педагогічних працівників, яка наразі фінансується з державного бюджету) лягають на місцевий бюджет. Фонд заробітної плати педагогічних працівників по кожному закладу в середньому складає 4 млн. грн (це понад 30 млн. грн на рік). Крім того, на бюджет громади ляжуть і видатки на харчування учнів 1-4 класів цих закладів, які теж на сьогодні фінансуються державою.

Наступний виклик, який очікує громаду відповідно до діючого законодавства з 01.09.2027 року стосується переходу на профільну старшу 3-х річну школу (10-12 класи) -створення академічних та технічних ліцеїв. Тобто з 01.09.2027 року в громаді буде функціонувати лише один заклад, який надаватиме повну загальну середню освіту – це опорний заклад «Оржицька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів імені І.Я.Франка Оржицької селищної ради Полтавської області». Однак у цих класах за вимогою кількість учнів на паралелі має бути не менше 100 осіб. За моніторингом кількості учнів 7-х класів шкіл громади (потенційного 10 класу ліцею) 153 дитини, з них в Оржицькому ОЗ -42. Підвезенню підлягатимуть майже 50-60 відсотків учнів.

Реорганізація мережі закладів загальної середньої освіти громади неминуча, однак у місцевої влади немає бажання та можливостей на такий радикальний крок, відтак будуть обговорюватися та ухвалюватимуться виважені рішення, щоб сформувати дієву мережу та максимально забезпечити право здобувачів освіти на якісні послуги.

Фото без описуФото без описуФото без описуФото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису