Про стан та виклики реалізації ветеранської політики
Розширена апаратна нарада в селищній раді за участі керівників установ та організацій, структурних підрозділів виконавчого комітету, старостів, що відбулася у понеділок, 05 травня, була присвячена розгляду стану ветеранської політики в громаді та соціального забезпечення військовослужбовців і членів їхніх родин як однієї зі складових цієї політики. Про перші результати роботи фахівців із супроводу ветеранів війни, демобілізованих осіб та членів їхніх родин, які працюють при Центрі надання соціальних послуг Оржицької селищної ради, інформував його директор Микола Чепа. Метою діяльності фахівців із супроводу ветеранів є виконання ролі координаторів, іншими словами, посередників між ветеранами та установами і організаціями різної форми власності для забезпечення доступу ветеранів до всього спектру можливостей, прав, пільг і гарантій, передбачених чинним законодавством України, шляхом інформування, оцінки потреб ветеранів, визначення пріоритетів та пошук оптимальних рішень, супроводу у процесі оформлення документів та ін.
На сьогодні в Оржицькій громаді мобілізовано понад 800 жителів. Із них понад 500 проходять службу, 144 демобілізовано. Чотири фахівці із супроводу ветеранів (двоє з них мають статус учасника бойових дій) прийняли та опрацювали 123 заяви від учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни, інших демобілізованих, членів сімей. Серед найбільш затребуваних потреб ветеранів: сприяння у вирішенні питань з правової, соціальної, психологічної допомоги; зайнятість; забезпечення житлом і земельними ділянками; фізична та психологічна реабілітація. Найбільш нагальним для майже половини із вказаних категорій осіб є питання придбання твердого палива, 40 відсотків потребують санаторно-курортного лікування, отримання медичних послуг вторинної ланки, 12 осіб заявили про проблему у працевлаштуванні. «Наш обов’язок – допомогти ветеранам війни повернутися до повноцінного життя, до своїх родин, мрій, створити умови, щоб вони могли реалізувати свій потенціал», - наголосила селищний голова Олена Сидоренко. При цьому вказала, що робота фахівців та дотичних до цієї сфери надавачів послуг наразі не є достатньою. Відтак, необхідно підтримувати тісний контакт з ветеранами, родинами Захисників, забезпечувати їхній супровід, особливу увагу приділити психологічній і соціальній реабілітації та максимальному задоволенню інших потреб ветеранів.
Про соціальний захист як один із ключових напрямів підтримки ветеранів інформувала начальник відділу соціального захисту населення виконавчого комітету селищної ради Оксана Шевченко. За рахунок фінансових можливостей громади на виконання Програми соціальної підтримки ветеранів війни та членів їх сімей, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, Захисників та Захисниць України на 2024 – 2026 роки з початку 2024 року по сьогодні забезпечено надання одноразової грошової допомоги 680 особам на суму 3 млн. 570,0 тис. грн, серед них, членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, Захисників та Захисниць України (по 7,0 тис. грн), військовослужбовцям, які забезпечують захист незалежності, суверенітету, територіальної цілісності України (по 5,0 тис. грн), пораненим військовослужбовцям (по 7,0 тис. грн), членам сімей осіб, які потрапили в полон або зникли безвісти (по 5,0 тис. грн), відшкодування витрат на поховання загиблих військовослужбовців.
За рахунок коштів обласного бюджету за Комплексною програмою реабілітації, інтеграції та соціального захисту Захисників та Захисниць, членів сімей загиблих Полтавської області на 2023 – 2025 роки в 2024 році в санаторно-курортних закладах, розташованих на території Полтавської області, було оздоровлено 2 членів сімей загиблих та 1 особа з інвалідністю внаслідок війни з числа учасників бойових дій на суму 60,5 тис. грн. У 2025 році на санаторно-курортне оздоровлення жителів нашої громади областю виділено 65,0 тис. грн, що задовільнить лише три з восьми поданих заяв. Відтак питання соціального відновлення осіб з інвалідністю внаслідок війни та учасників бойових дій є першочерговим та потребує вирішення за рахунок коштів селищного бюджету.
Ветерани мають відчувати і бачити, що вони важливі для своєї держави, громади і кожного українця. Наше спільне завдання- не лише забезпечити умови переходу ветеранів у цивільне життя, але й не загубити та задіяти їхній потенціал для розвитку і блага громад й українського суспільства.