Розвиток системи пробації та збільшення альтернатив позбавленню волі
Розвиток системи пробації та збільшення альтернатив позбавленню волі
Пробація — це система заходів кримінально-правового реагування, які альтернативні покаранню у вигляді позбавлення або обмеження волі. У світі вона існує вже більше 200 років, але для України це відносно нова система, адже Закон «Про пробацію» був ухвалений в 2015р.
Необхідно наголосити, що, по-перше, пробація — це не покарання, яке застосовується замість позбавлення волі, а система. Вона передбачає в т. ч. і покарання, альтернативне позбавленню волі. По-друге, головною метою пробації є безпека суспільства. Пробація не означає можливість правопорушнику уникнути покарання. Це просто більш перспективна і логічна схема виконання цього покарання, поєднана з допомогою, підтримкою, мотивацією до змін без вилучення людини із суспільства.
Законодавець впевнено рухається шляхом гуманізації вітчизняного суспільства, та робить дієві кроки в цьому напрямку. Кримінальний кодекс України доповнюється новим видом основного покарання у вигляді пробаційного нагляду. Відповідний законопроєкт набере чинності вже в березні 2024 року.
Пробаційний нагляд — це покарання у вигляді обмеження прав і свобод засудженого, визначених законом і встановлених вироком суду, із застосуванням наглядових і соціально-виховних заходів без ізоляції від суспільства.
Пробаційний нагляд може призначатися на строк від одного до п’яти років — у цей період на засудженого можуть бути покладені обов’язки періодично з’являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації, повідомляти про зміну місця проживання, роботи або навчання та не виїжджати за межі України без дозволу вказаного органу. Також на час відбування покарання у вигляді пробаційного нагляду засудженого можуть зобов’язати: від одного місяця до одного року носити електронний засіб контролю та проживати за вказаною у рішенні суду адресою; обмежувати спілкування, пересування та проведення дозвілля; працевлаштуватись або вживати заходів щодо пошуку роботи; пройти курс лікування від алкогольної/наркотичної залежності чи від розладів психіки, що становлять загрозу оточуючим, а також виконувати заходи, передбачені пробаційною програмою.
Пробація – це не можливість уникнути покарання за злочин. Впровадження пробації означає, що у випадку призначення судом для правопорушника покарання без позбавлення волі (наприклад, умовний термін, позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, громадські чи виправні роботи тощо), той автоматично стає клієнтом системи пробації. І вже тоді органи пробації ведуть його, здійснюючи нагляд і надаючи підтримку та консультації для виправлення.
Якщо ж засуджений вирішить, що можна не виконувати встановлені судом обов’язки під час перебування на пробації — йому можуть обмежити волю на строк до трьох років. При цьому пробаційний нагляд не зможе призначатися особам, які під час відбування цього виду покарання вчинили кримінальне правопорушення.
У першу чергу, застосування пробаційного нагляду дозволить врахувати індивідуальні ризики кожної конкретної особи, в результаті – зробить покарання більш ефективним. Крім того, – дозволить скоротити витрати на пенітенціарну систему.
У результаті проведеної роботи персоналу органів пробації до суспільства повертається повноцінна людина, яка працює, сплачує податки, не порушує законодавство, створює сім’ю. Більше того, ця система більш економна у порівнянні з витратами на забезпечення тюремного ув’язнення.
Упродовж останніх років наша країна впевнено рухається шляхом глибоких і структурних реформ. Трансформації, що відбуваються сьогодні в усіх ключових напрямах життя держави, є фундаментом для якісних змін у середньостроковій перспективі, основою для підвищення добробуту та рівня життя нас із вами – громадян України.