Температурний режим у дитячих закладах освіти: яким він має бути?

  • 227

Температурний режим у дитячих закладах освіти: яким він має бути?

У зв’язку з різким похолоданням та несприятливими погодними, недотримання визначеного санітарними правилами і нормами температурного режиму в дошкільних і загальноосвітніх навчальних закладах може негативно вплинути на стан здоров’я дітей та поставити під загрозу навчальний процес.

Вікові особливості теплорегуляції у дітей характеризуються великою чутливістю до змін показників мікроклімату та потребують забезпечення комфортного повітряного та теплового режиму приміщень. Дотримання санітарно-гігієнічних показників мікроклімату в навчальних закладах є однією з основних вимог для збереженні та зміцненні стану здоров’я дітей, тому обов’язково контролюється спеціалістами Лубенського районного управліня Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області під час планових позапланових перевірок та моніторингового відвідування .

Відповідно до наказу МОЗ №234 від 24.03.2016 «Про затвердження Санітарного регламенту для дошкільних навчальних закладів» температура приміщень повинна бути +19 – 23° C; у залах для занять музикою та фізичною культурою +18 – 19° C; у приміщеннях, що займають кутове положення або знаходяться в торці будівлі дошкільного навчального закладу, температура повітря повинна бути не менше +21° C, а відносна вологість повітря в приміщеннях, де перебувають діти – в межах 40 – 60 %. Стосовно приміщень загальноосвітніх навчальних закладів, відносна вологість повітря повинна складати 40-60%, температура повітря в класах і кабінетах – +17-18°С, майстерень з обробки металу і дерева – + 16-18°С, спортивних залах – +15-17°С, роздягальнях – +19- 23°С, актовій залі – +17-20°С, бібліотеці – +16-18°С, медичних кабінетах – +21-23°С, рекреаціях – +16-18°С, спальних приміщеннях – +18-20°С, вестибюлі, гардеробі – +16-19°С, в туалетах – +17-21°С (ДСанПіН 5.5.2.008-01). Вологість повітря не повинна виходити за допустимі межі 40-60%. Дотримати ці норми допоможе регулярне провітрювання, яке слід проводити в будь-який час року. Якщо температура навколишнього повітря нижче -10°С, то досить 5-хвилинного провітрювання на великій перерві і хвилинного на маленькій. По мірі підвищення температури на вулиці збільшується і час провітрювання. Під час канікул допустимо знизити температуру повітря в школі до +15 градусів. Для здійснення постійного контролю за дотриманням температурного режиму необхідно всі приміщення школи забезпечити термометрами.

В дитячих садках кімнатні термометри мають бути розміщені на внутрішній поверхні кожного приміщення, де перебувають діти, на рівні 0,8-1,2 м від підлоги, залежно від зросту дітей. При вході до дошкільного навчального закладу необхідно розміщувати термометр для контролю за температурою повітря на вулиці.

Прогулянки на відкритому повітрі повинні проводитися не рідше 2 разів на день. Оптимальний час перебування на відкритому повітрі – 3,5-4 години на день з достатньою руховою активністю. Основними причинами скорочення тривалості перебування на свіжому повітрі є погіршення самопочуття, порушення стану здоров’я дітей, ускладнення метео умов. Встановлення у дошкільному навчальному закладі нових систем, що впливають на мікроклімат приміщення, повинно здійснюватися з письмової згоди батьків (опікунів) та має бути забезпечено відповідним і своєчасним сервісним обслуговуванням та заміною витратних матеріалів. У разі підвищення захворюваності дітей, спричинених функціонуванням таких систем, експлуатація зазначених систем забороняється.

Дотримання встановлених норм показників мікроклімату забезпечує, перш за все, безперебійна та ефективна робота системи опалення закладу, робота канальної та механічної систем вентиляції. Також, при проведенні ремонтних робіт ( влітку) керівники (власники) закладів повинні передбачати утеплення фасаду, покрівлі, поновлення скла та утеплення вікон, дверей, по можливості встановлення сучасних (теплозберігаючих) вікон та дверей, забезпечити відкриття фрамуг для провітрювання, провести ревізію вентиляційних систем та ін. Крім того, необхідно виконувати наступні заходи профілактики забруднення повітря в приміщеннях навчальних закладів: приведення кількості дітей у відповідність до гігієнічних вимог наповнюваності класів (груп); використання приміщень лише за призначенням; використання обладнання, полімерних матеріалів, дезінфекційних засобів лише тих, що дозволені законодавством до застосування; щоденне вологе прибирання приміщень (за необхідності з використанням дезінфекційних засобів) та своєчасне проведення провітрювання.

З метою запобігання зростання захворюваності на гострі респіраторні інфекції та грип при зниженні температури зовнішнього повітря  передбачено, що органи місцевої виконавчої влади приймають рішення про припинення навчального процесу: для учнів початкових класів – при зниженні температури повітря до -20°С при швидкості руху повітря більше 5 м/с і вологості вище 80%; для учнів 5-12 класів – при температурі -24°С.

Відділ державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Лубенського районного управління Головного управління Держпродсспоживслужби в Полтавській  області. Фото без опису