200 років тому у селі Заріг народився Матвій Номис

  • 317

200 років тому у селі Заріг народився Матвій Номис

Сьогодні, 17 листопада, у день 200-річчя від дня народження згадуємо та вшановуємо пам’ять нашого славного земляка, Матвія Номиса. Матвій Терентійович Симонов, 17 (29) листопада 1823, с. Заріг — 26 грудня 1900 (8 січня 1901), Лубни) (псевдонім Матвій Номис) —український етнограф, фольклорист, укладач і видавець одного з найповніших і найавторитетніших зібрань — антології українського усного фольклору малих жанрів (прислів’я, приказки, загадки, стійкі мовні порівняння), письменник, педагог, благочинець, життя і діяльність якого пов’язані з Оржицьким та Лубенським краєм.

У кінці минулого року виповнилася 150-та річниця виходу в світ безсмертного фольклорного зібрання Матвія Номиса (Симонова) «Українські приказки, прислів’я і таке інше». Ця пам’ятка культури хоч і перебувала в «напівзабутті й забороні» двох імперій, та все одно знайшла своє відображення у творчості багатьох класиків вітчизняного слова. Та й у наш час — після перевидання 1993 р., справжні шанувальники народної мудрості не уявляють себе без цього духовного скарбу. До того ж, зміст цієї фольклорної антології не просто зрозумілий, а й дуже актуальний для початку ХХІ століття. Дає відповідь на чимало запитань.

Ось, для прикладу, мудрість звичайних хліборобів центральної та східної України, занотована півтора століття тому:

«Тату, лізе чорт у хату!» —

«Дарма, аби не москаль».

Москаль тоді правду скаже,

як чорт молитись стане.

Москаля бійтесь, бо він заріже.

Тож, шановні, читайте літературні пам’ятки України — в них не тільки про забуте старе, а й про наше бентежне сьогодення.

Джерело: https://day.kyiv.ua/.../chytayte-literaturni-pamyatky...

Ілюстрації учнів класу образотворчого мистецтва Оржицької дитячої мистецької школи ім.Діани Петриненко

Фото без описуФото без описуФото без описуФото без опису