Здоров’я рослин та захист довкілля- приорітети фітосанітарної безпеки

  • 92

Здоров’я рослин та захист довкілля- приорітети фітосанітарної безпеки

Організація Об’єднаних Націй оголосила 12 травня Міжнародним днем здоров’я рослин. Це має на меті підвищити глобальну обізнаність населення про те, як захист здоров’я рослин може допомогти ліквідувати голод на планеті, зменшити бідність, захистити біорізноманіття та стимулювати економічний розвиток.

         Інформацію про здоров’я рослин необхідно донести до якомога більшого кола людей у всьому світі розуміння важливості дослідження рослин для розвитку сільського господарства, садівництва, лісництва, виробництва високоякісних продуктів харчування та нехарчової продукції рослинного походження, та ролі рослин у збереженні навколишнього середовища. Рослина – джерело повітря,  вони виробляють 98% кисню, яким ми дихаємо. Від них  залежить і наше здоров’я, і здоров’я нашої планети. Рослини становлять 80% їжі, яку ми їмо. За оцінкою ФАО до 40% продовольчих сільськогосподарських культур гине через шкідників та хвороб рослин. Вони лишають мільйони людей їжі та завдають збитки сільському господарству. Захист рослин від шкідників та хвороб з економічного погляду набагато ефективніший, ніж усунення наслідків повномасштабних надзвичайних ситуацій, пов’язаних зі здоров’ям рослин. Нерідко шкідники та хвороби рослин після того, як вони адаптувалися, викоренити неможливо, а на боротьбу з ними йде багато засобів, коштів та часу.

        Інтегрований захист рослин – управління динамікою популяцій шкідливих і корисних організмів на основі фітосанітарних прогнозів і цілеспрямованого застосування існуючих методів захисту рослин з урахуванням охорони навколишнього середовища.         Захисні заходи проти шкідників сільськогосподарських культур в умовах інтенсифікації землеробства спрямовані на регулюванні щільності в агроценозах і утримання їх на господарсько - невідчутному рівні (не перевищує економічних порогів шкідливості). Зміна клімату та діяльність людини також впливають на здоров’я рослин, змінюючи екосистеми та зменшуючи біорізноманіття, створюючи нові ніші для розвитку шкідників. Міжнародні подорожі та торгівля спричиняють появу шкідників і хвороб у місцях, де їх раніше не було. Забезпечення здоров’я рослин має важливе значення для життя на землі, і кожен з нас має відігравати певну роль.

         Захистимо рослини, збережемо планету для майбутніх поколінь!

Фото без опису

Провідний спеціаліст

відділу захисту рослин,

фітосанітарної діагностики та прогнозування

Управління фітосанітарної безпеки

Головного управління Держпродспоживслужби в

Полтавській області                                                                         Олексій ГАЛАГАН