Cтихійні звалища: шкода здоров’ю і довкіллю

  • 200

Фото без опису

 

Ще 40 років тому в Україні практично не було пластикової упаковки. Продукти харчування продавалися в паперовій обгортці, залізних бляшанках або скляних пляшках. Все це розкладалось у довкіллі або здавалось у пункти прийому вторинної сировини.  Але в останні десятиліття ситуація радикально змінилась. Майже всі продукти які купуються мають кілька шарів пакування, виготовлених із синтетичних полімерних матеріалів. Це призводить до зростання кількості побутового сміття. Люди незважаючи на небезпеку скидають їх до лісів, посадок, ярів, балок. Найбільше несанкціонованих звалищ утворюється у приватному секторі міста, в селах, де через відсутність належної системи збору ТПВ щорічно утворюються стихійні звалища.

Такі дії, є неприпустимими, оскільки звалища є серйозним джерелом забруднення і повітряного, і водного середовища. Жоден із таких самовільно створених пунктів скидання відходів не обладнаний відповідним чином, продукти гниття і розпаду потрапляють у ґрунт і ґрунтові води, які є джерелом водопостачання для багатьох мешканців. Температура гниття подекуди настільки висока, що часто легко призводить до їх займання, до того ж у повітря викидається неймовірна кількість шкідливих речовин. При тлінні поліетиленового пакету, у повітря виділяється понад 70 різних хімічних сполук, жодна з яких не є корисною для нашого здоров’я.  Та люди самі часто для зменшення об’єму відходів звалища підпалюють. Крім того, такі смітники є середовищем для розмноження комах та гризунів, які є збудниками та переносниками різних інфекційних захворювань, таких як лептоспіроз, сказ, енцефаліт, чума та ін.

Варто зазначити, що всі відходи є об’єктом права власності, а відповідно до положень Цивільного кодексу, власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі. Відтак, відповідно до ЗУ “Про відходи”, забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров’я людини. Викидання сміття у місцях, спеціально не пристосованих для цієї мети, тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Місце, яке призначене для захоронення відходів, називається полігоном.  Полігони запроектовані  так,  щоб запобігати негативному впливу на навколишнє природне середовище та відповідати санітарно-епідеміологічним і екологічним нормам.

Чисто не там, де прибирають, а там де не смітять , тому кожна людина повинна відповідально відноситись до місця свого проживання, адже це є її обов’язком перед майбутніми поколіннями.

 

Лубенське районне управління ГУ ДПСС в Полтавській області