Відділ соціального захисту населення виконавчого комітету селищної ради надає роз’яснення щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 7 липня 2021 р. № 697 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України»

Відповідно до підпункту 3 пункту 10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 (зі змінами) (далі – Порядок № 250), державна соціальна допомога не призначається, якщо у власності малозабезпеченої сім’ї є друга квартира (будинок), крім житла, зокрема, отриманого дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, особою з їх числа за рахунок державного чи місцевого бюджету, житлових приміщень у гуртожитках.

Державна соціальна допомога призначається у разі, коли малозабезпечена багатодітна сім’я виховує трьох і більше дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової перед вищої та вищої освіти,- до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) та у її власності є друга квартира (будинок), за винятком житла, зазначеного у підпункті 3 цього пункту, за умови, що загальна площа такого житла не перевищує 13,65 кв. метра на одного члена сім’ї та додатково 35,22 кв. метра на сім’ю.

Постановою Кабінету Міністрів України № 697 від 07.07.2021 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», доповнено Порядок № 250 пунктом 11-2, яким передбачено, якщо на дату звернення за призначенням державної соціальної допомоги у складі малозабезпеченої сім’ї є особа, яка втратила працездатність, в тому числі особа, яка досягла віку, визначеного частиною першою статті 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», але не набула права на пенсійну виплату у зв’язку з відсутністю страхового стажу, передбаченого зазначеною статтею, державна соціальна допомога призначається незалежно від сплати/несплати нею (за неї) єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування сумарно протягом трьох місяців періоду, за який враховуються доходи.

З огляду на зазначене, для осіб, які досягли віку, визначеного частиною першою статті 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», але не набули права на пенсійну виплату у зв’язку з відсутністю страхового стажу, передбаченого зазначеною статтею, застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність.

Пунктом 13 Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» (зі змінами), встановлено, що під час проведення розрахунку середньомісячного сукупного доходу за кожний місяць, в якому відсутні доходи, включаються 0,5 розміру мінімальної заробітної плати станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, - для непрацюючих працездатних осіб, які не мали доходів протягом періоду, за який враховуються доходи.

Оскільки особи, які не набули права на пенсійну виплату, відносяться до категорії осіб, які втратили працездатність, при проведенні розрахунку сукупного доходу такої особи, за період, в якому відсутні доходи, враховується розмір доходу, який дорівнює «0».